
Paaulan treeneissä urheilijoiden lajeja olivat, purjehdus kolmiloikka, 400m aidat, salibandy, sulkapallo
|
SportFocuksen ja Urhean psyykkinen valmentaja Paula Thesleff yhdisti 21.3.2016 UniSport-treeneissä keskittymisen ja tasapainon harjoittelua.
Tavoitteena oli laajentaa ja syventää ymmärrystä keskittymisen taidon harjoittamisesta sekä lajinomaisista, hyvinkin erilaisista keskittymisen vaatimuksista. Erilaisia keskittymisen vaatimuksia havainnollistettiin tehtävällä, jossa huomion kohdentamista harjoiteltiin kahdella eri ulottuvuudella: kapea-laaja sekä ulkoinen-sisäinen.
Yksinkertaisten tasapainoharjoitusten kautta aktivoitiin erilaisia keskittymisen ulottuvuuksia ja herätettiin keskustelua siitä, minkälaiset keskittymisen tavat ovat kellekin helpompia/haastavampia sekä miten ne tukevat/haastavat tehtävän suorittamista. Lopuksi tehtiin tasapainoharjoite, jossa haastettiin keskittymiskykyä tuottamalla erilaisia ulkoisia häiriötekijöitä (yllättävät äänet, valot, liike näkökentässä ym.). Summa summarum: keskittymistä on tärkeää harjoitella edeten helpommista tehtävistä kohti vaikeampia. Taitava keskittyjä osaa ja onnistuu käsittelemään ulkoiset ja sisäiset häiriötekijät niin, ettei suoritus häiriinny merkittävästi. Urheilijat olivat erittäin tyytyväisiä Paulan treeneihin ja painottivat, että näitä asioita tulisi harjoitella yhtä johdonmukaisesti kuin lajitaitoja tai vaikkapa fysiikkaa, jotta voisi olla vielä parempi!
|